حرکت اروپا مالیات انگلیس پیروزی انتخابات

حرکت: اروپا مالیات انگلیس پیروزی انتخابات بین الملل انگلیس اتحادیه اروپا

گت بلاگز بین‌الملل کارها نسنجیده ترامپ ممکن است به استعفایش بینجامد / یو اس ای تودی

یک روزنامه آمریکایی نوشت کارها اخیر رئیس‌جمهور آمریکا بسیار نسنجیده و بی‌ملاحظه بوده و ممکن است منجر به استیضاح وی شود.

کارها نسنجیده ترامپ ممکن است به استعفایش بینجامد / یو اس ای تودی

به گزارش گروه بین الملل گروه تحریریه سایت جوان؛ پایگاه اینترنتی روزنامه آمریکایی یو اس ای تودی در مقاله ای به قلم جیل لارنس، نوشت: کارها اخیر دونالد ترامپ، مدیر جمهور آمریکا، آنقدر نسجیده بوده است که گویی وی دیگر از شغل ریاست جمهوری خوشش نمی آید و تلاش دارد با این نوع کارها بی ملاحظه، کنگره آمریکا را وادارد که وی را استیضاح کند. گویی ترامپ با صدای بلند خطاب به مردم آمریکا فریاد می زند: مرا از این جا خارج کنید!
لارنس افزود: از اینرو، ما باید که به ترامپ کمک کنیم از این مقام برکنار شود و به زندگی راحت و آسوده ی خود که در گذشته همواره از آن لذت می برده هست، بازگردد.

عبارات مهم : آمریکا

استیضاح، یا همان مؤاخذه و اخراج مدیر جمهور آمریکا از مقامش، یکی از اختیارات قوه مقننه آمریکا هست، که در فهرست حقوق و اختیارات این قوه، در بخش چهارم از بند دوم قانون اساسی آمریکا، آورده شده است هست.
در روند استیضاح، مجلس نمایندگان، به مثابه ی دادستان علیه شخص مورد استیضاح عمل می کند و اگر اکثریت مطلق نمایندگان این مجلس، به استیضاح مدیر جمهور یا هر مقام عالیتربه ی دیگرِ آمریکایی رأی مثبت دهند، آن وقت تعدادی از نمایندگان این مجلس باید در نقش دادستان، در سنای آمریکا ظاهر شوند. سنای آمریکا نقش قاضی را ایفا خواهد کرد و آن مقام دولتی که قرار است استیضاح شود، اعم از مدیر جمهور، معاون وی یا سایر مقامات ارشد دولتی، به عنوان متهم، به صحن سنا فراخوانده می شوند. شخص مورد استیضاح مجاز خواهد بود جهت خود وکیل بگیرد و آن وقت هر دو طرف، مجاز خواهند بود شاهدانی را در برابر سنای آمریکا احضار و از ادعای خود دفاع کنند.
در نهایت، سنای آمریکا استیضاح مدیر جمهور را به رأی می گذارد، ولی جهت اخراج مدیر جمهور، به دو سوم آراء سنا نیاز خواهد بود.
شایان ذکر است مدیر جمهور آمریکا که در شرایط عادی مجاز است مجرمان را مورد «عفو» قرار دهد، مجاز نیست از این حق جهت عفو هیچ یک از مقامات استیضاح شده، از جمله خودش، استفاده کند.
اگر دستور استیضاح از هر دو مجلسِ کنگره بگذرد و به تصویب هر دو برسد، اخراج شخص استیضاح شده است از مقامش، چه مدیر جمهور باشد، چه سایر مقامات مادون وی، به صورت خودکار انجام خواهد شد و مدیر جمهور هیچ نوع حق مداخله ای در آن ندارد.
نکته ی شایان توجه این است که تاکنون در تاریخ آمریکا، هیچ مدیر جمهوری از طریق استیضاح، از کار برکنار نشده هست. حتی ریچارد نیکسون نیز رسماً از این طریق اخراج نشده هست؛ لیکن وی پیش از شروع روند رأی گیری در مجلس نمایندگان آمریکا در این خصوص، خودش از مقام ریاست جمهوری آمریکا استعفا کرد.
اندرو جکسون و بیل کلینتون، تنها رؤسای جمهور آمریکا بوده اند که به طور موفقیت آمیز در مجلس نمایندگان آمریکا، استیضاح شدند؛ ولی متعاقباً هر دو مدیر جمهورِ نامبرده، در سنای آمریکا تبرئه گردیدند و لذا از مقام خود اخراج نشدند.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: آمریکا | استیضاح | آمریکایی | دونالد ترامپ | ریاست جمهوری | مجلس نمایندگان | بین الملل | ترامپ

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog