حرکت اروپا مالیات انگلیس پیروزی انتخابات

حرکت: اروپا مالیات انگلیس پیروزی انتخابات بین الملل انگلیس اتحادیه اروپا

گت بلاگز استان ها پروانه‌هایی که بلای جان محیط زیست شدند

همیشه سبز بود و مغرور، این غرور را از چوب مشکل داشت که باید هیچ وقت قطع نمی‌شد، اما…!

پروانه‌هایی که بلای جان محیط زیست شدند

به روایت گروه خبری گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوان؛همیشه سبز بود و مغرور، این غرور را از چوب مشکل داشت که باید هیچ وقت قطع نمی شد، ولی مجالش نمی دهند و نفسش را می گیرند.
باران تمام انرژی اش را تأمین می کرد، ولی امروز او هم جوابگوی این حال نیست، اصلاً این روز ها حالش خوب نیست و رو به آخر است.

عبارات مهم : منابع

این روز ها پروانه های کوچکی با پرواز های شبانه به جانش افتادند و راه نفس را به رویش بسته اند.
این حشره با همه کوچکی اش قدرتی بزرگ دارد و قدم در تخریب جنگل های سرسبز خطه شمال برداشته.
سال گذشته بود که معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر از آمار آفت آلوده شب پره در جنگل های شمال کشور داد و گفت: آفت شب پره حدود ۱۸۷۰ هکتار از جنگل های شمال را آلوده کرده است.
این آفت که بومی کشورهای شرقی آسیا از جمله چین، ژاپن، تایوان و هند بوده حالا میهمان ناخوانده ما ایرانی ها شده است دورهمی که با آمدن بهار از سمت کشور آذربایجان به آستارا و خطه سرسبز شمال و همچنین با توریست ها و مسافران رامسر وارد شد.
* آفت شب پره وارداتی است
ستار بابایی، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران سال گذشته در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه این آفت نوظهور و وارداتی هست، عنوان کرد: این آفت جهت کارشناسان ناشناخته است ، طوری که کارشناسان و محققان در حال جستجو و تحقیق هستند.
اما انگار بعد از یک سال این تحقیق و جستجو خیلی هم اثرگذار نبود ،طوری که امروز با گذشت یکسال از این عنوان بیش از ۸۰ درصد شمشادهای ما آلوده به بیماری بلایت هستند.
این گونه که از اهمیت خاصی بین ذخایر دنیا برخودار است و از مهمترین گونه های گیاهی هر لحظه سبز جنگل های حاشیه دریای خزر محسوب می شود، امروز در حال انقراض است و تا آخر نابودی آن چیزی باقی نمانده.
وطن دوست کارشناس گیاه پزشکی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری ساری در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه افت شب پره سال گذشته جهت نخستین بار در نوشهر مشاهده شد،گفت: آخرهای خرداد ماه سال ۹۵ بود که این آفت در نوشهر و بعد از آن به آستارا و در ساری و بقیه شهر ها مشاهده شد و متأسفانه در حال حاضر در اکثر خطه سرسبز شمال وجود دارد.
وی با بیان ایکه از سال گذشته تاکنون کارها بسیاری انجام شده، افزود: در حال حاضر تمامی مناطق آلوده به آفت شناسایی و با استفاده از ترکیباتی شیمیایی سازگار با محیط زیست طی سه مرحله انجام شده است ولی از آنجایی که این آفت ها ۵ نسل دارد، هنوز پاکسازی کامل صورت نگرفته است.
وطن دوست با بیان اینکه این اقدام همکاری همه دستگاه های دخیل را می طلبد، خاطرنشان کرد: جهت از بین بردن این آفت نیاز به اعتبار و همکاری همه دستگاه ها هستیم.
از آنجایی که پروانه ها هر لحظه قشنگی های چندانی به محیط زیست بخشیده اند، متأسفانه این بار گام در از بین بردن قشنگی های خالق هستی برداشته اند و می خواهند این گونه طبیعتی را جهت هر لحظه از ما بگیرند، کاش مسئولین امروز، زیاد به فکر داشته هایمان باشند و منتظر ای کاش های فردا نمانند.
گزارش از ندا فاضلی

انتهای پیام/ف

واژه های کلیدی: منابع | باشگاه | خبرنگاران جوان | بلای جان طبیعت | کارشناس گیاه پزشکی | اداره کل منابع طبیعی | افت شب‌پره | جنگل‌های‌شمال

پروانه‌هایی که بلای جان محیط زیست شدند

پروانه‌هایی که بلای جان محیط زیست شدند

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog